Wardzia jest najpopularniejszym kompleksem jaskiniowym w Gruzji. Często bywa celem jednodniowych wycieczek z Kutaisi czy Tbilisi, co mnie osobiście nie dziwi, bo uważam, że warto. W tym przewodniku przeprowadzę Cię przez to niezwykłe skalane miasto w Gruzji. Jeśli w Twojej głowie rodzą się pytania, gdzie jest Wardzia, czy warto jechać tak daleko, o jakiej porze dnia i roku odwiedzić to miejsce i na co wrócić uwagę, to ten artykuł jest właśnie dla Ciebie!
Z kolei, jeśli nie planujesz wizyty w Gruzji, to zdecydowanie zapraszam do lektury – odkryjmy wspólnie kolejny kawałek świata! ❤

Wardzia, Upliscichle i Klasztor Davida Gareja, które miejsce wybrać?
Częstym pytaniem przy planowaniu wycieczki po Gruzji jest, które ze skalnych miast wybrać? Wardzia czy Upliscichle, które z tych punktów wybrać? A co z Klasztorami Davida Gareja i tęczowymi górami? Na co postawić, aby nie żałować?
Z racji, że udało nam się odwiedzić wszystkie te punkty w ramach naszej dwumiesięcznej podnóży po Gruzji i to w podobnych, bo zimowych warunkach, możemy zrobić małe porównanie tych trzech, najpopularniejszych jaskiniowych atrakcji kraju:
Wardzia
jest potężnym jaskiniowym miastem, a na zwiedzanie można spokojnie przeznaczyć około dwóch godzin. Otwarta jest 7 dni w tygodniu w tym w święta! Plusem jest cena, bo wejście kosztuje zaledwie 15 lari, co jak na taki kompleks uważam wręcz za niską. Niestety znajduje się dość daleko od największych gruzińskich miast, a co za tym idzie potrzeba całego dnia na wizytę w tym miejscu. Oczywiście można to połączyć z innymi atrakcjami, niemniej 3-4 godziny jazdy w jedną stronę, może przesądzić o wykreśleniu Wardzi z urlopowej listy.
Plusy: cena 15 lari (styczeń 2022), otwarta codziennie, ogromny kompleks
Minusy: dość daleko od głównych miast (3-4 godziny jazdy)

Upliscichle
jest najstarszym jaskiniowym miastem w kraju i ma świetną lokalizację, leży bowiem w połowie drogi miedzy Kutaisi a Tbilisi, więc jest bardzo prawdopodobne, że to właśnie tą trasą będziecie jechać z lotnika w Kutaisi do stolicy kraju na dalsze zwiedzanie. Jeśli nie macie czasu na wizytę w Wardzi, to warto zatrzymać się tutaj, Upliscichle jest co prawda mniejsze (więc i mniej zatłoczone) i prawdopodobnie droższe. My w grudniu 2021 płaciliśmy za wejście 15 lari w wersji bez degustacji wina. Teraz jednak patrząc na opinię w 2022 roku czytam, że wejście kosztuje już 20 lari. Nie jest to jednak potwierdzona informacja. Miejsce także otwarte jest 7 dni w tygodniu.
Plusy: świetna lokalizacja w centrum kraju, otwarte codziennie
Minusy: mniejszy niż Wardzia, cena 15 lari (być może 20 lari)

Klasztor David Gareja
jest miejscem z niezwykłą historią i otoczony tęczowymi górami, zwiedzanie jest bezpłatne i możliwe codziennie. Jednak ten punkt zrobił na nas najmniejsze wrażenie, ponieważ ze względu, że część klasztorów leży na terytorium Azerbejdżanu, to w 2019 roku wybuchła tam awantura, a skutki tego są takie, że znaczna część kompleksu jest niemożliwa do zwiedzania. Ponadto wycieczka z Kutaisi to 303 kilometry i 4 godziny jazdy. Z Tbilisi sprawa ma się lepiej, bo to zaledwie 80 kilometrów i 1 godzina 30 minut w samochodzie. My odwiedziliśmy to miejsce przy okazji tygodniowej wyprawy do Parku Narodowego Waszlowani.
Minusy: duża część kompleksu jest zamknięta, niewielki obiekt, daleko od Kutaisi

W Gruzji spędziliśmy 3 miesiące! Odkryj nasze inne przewodniki
Gdzie znajduje się Wardzia i czy warto jechać tam w ramach jednodniowej wycieczki?
Wardzia znajduje się dość daleko na południe i od gruzińskiej stolicy Tbilisi, i od Kutaisi, gdzie lądują tanie loty między innymi z Polski. Leży bowiem w regionie Samcche-Dżawachetia, w pobliżu granicy gruzińsko-turecko-armeńskiej i dojazd z dwóch ww. miast to podróż trwająca około 3-4 godzin w jedną stronę.
Tbilisi-Wardzia, to odcinek 230 km lub 265 km i sama jazda zabierze nam około 3 godziny 30 minut. W zależności od wariantu, jaki wybierzemy, możemy po drodze odwiedzić inne miejsca. Krótsza trasa poprowadzi przez niezwykłe góry, bezdroża, jeziora i pozwoli zahaczyć o parki narodowe Algeti i Javakheti. Trasa dłuższa z kolei wiedzie przez inne skalne miasto Uplisciche, a także warte odwiedzenia miejsca, tj. Gori, Borjomi i Akhaltsikhe.
Kutaisi-Wardzia, to ponownie dwie drogi do wyboru: 190 km oraz 240 km co daje nam odpowiednio 3 lub 3 godziny 40 minut w trasie. Tutaj ponownie wybierając opcję dłuższą, możemy zobaczyć dokładnie te same miejsca, co jadąc ze stolicy kraju. Z kolei krótsza droga prowadzi przez piękne góry regionu Imeretii.


Jak dotrzeć do Wardzi – transport i parking?
Wynajęty lub własny samochód
Najwygodniej dojechać tam jest oczywiście swoim samochodem, droga choć długa, jest ciekawa widokowo i pełna innych atrakcji. Poruszając się własnym samochodem, to od nas zależy, którą trasę wybierzemy i gdzie po drodze się zatrzymamy. Na miejscu jest z kolei wiele miejsc parkingowych, a w styczniu 2022 roku były one darmowe.
Marszrutka
Wybierając się do Wardzi transportem publicznym, musimy liczyć się z przesiadką w Achalciche, nie ma bowiem bezpośredniej marszrutki/autobusu/pociągu z większych miast. Nie będę tutaj podawała całego rozkładu jazdy, ale jeśli szukasz takiego połączenia, to zrób to na stronie Rome2rio lub w ich aplikacji. W związku z tym, że bilet kupuje się dopiero na dworcu, pamiętaj aby szukać w zakładce „transport”, a nie „bilety”. Na stronie nie ma podanych dokładnych godzin, ale w przewodniku znalazłam informację, że vany z Achalciche do Wardzi odjeżdżają o 10:35, 12:20, 16:00 i 17:30, a podróż trwa około 1 – 1,5 godziny i kosztuje około 7 lari.
Dojazd do Achalciche z Tibilisi wymaga wzięcia innej marszrutki, która odjeżdża ze stacji Didube w Tbilisi co 40-60 minut począwszy od 7:00 rano. Przejazd ten trwa 3 – 3,5 godziny i kosztuje 20 lari. Z kolei z Kutaisi marszrutki odjeżdżają nieco później, bo o około 8:20, 9:30, 11:30 i 13:00, przy czym może zdarzyć się dodatkowa przesiadka w Khashuri. Za bilet zapłacimy 13 lari, a w trasie będziemy 3,5 godziny i jest szansa, że nie zdążymy na marszrutkę jadącą o 12:20 z Achalciche.
Po dodarciu do Wardzi od razu należy sprawdzić godziny odjazdów powrotnych, aby nie przegapić ostatniej marszrutki, być może przyjdzie Ci spędzić na miejscu tylko 1-3 godziny. Przy okazji – pamiętaj, aby na dworcach pojawiać się nieco szybciej, aby zapewnić sobie miejsce w vanie.
Tym razem wyjątkowo (a mam słabość do lubienia takich publicznych transportów) nie polecam podróżowania marszrutką do Wardzi, a przynajmniej nie bezpośrednio z Tbilisi czy Kutaisi w ramach jednodniowej wycieczki. Być może cena 40-60 lari za osobę w dwie strony brzmi kusząco, ale to tak naprawdę gonienie, aby zdążyć na marszrutkę, 8-10 godzin jazdy i być może 1-3 godziny zwiedzania i odpoczynku.
Wycieczka zorganizowana
Robiąc szybki research, można znaleźć jednodniowe wycieczki do Wardzi z różnych miast Gruzji. Udało mi się znaleźć takie za 50-80 dolarów za osobę, a po drodze zahaczają o kilka innych punktów i trwają około 12-14 godzin. W związku z tym, jeśli czujesz, że odnajdziesz się na gruzińskich drogach z ich stylem jazdy może warto przemyśleć wypożyczenie samochodu na 1-2 dni? Uważam, że może to być najkorzystniejsza cenowo i najwygodniejsza opcja.






Wardzia – godziny otwarcia.
- 1 marca – 1 maja: od 10:00 do 18:00
- 1 maja – 1 października: od 10:00 do 19:00
- 1 października – 15 listopada: od 10:00 do 18:00
- 15 listopada – 1 marca: od 10:00 do 17:00



Jak się przygotować do zwiedzania skalnego miasta Wardzia?
Zwiedzanie jaskiń, to tak naprawdę sama przyjemność, ale warto się do niej odpowiednio przygotować. Prócz takich oczywistych rzeczy, jak naładowany telefon czy aparat, aby móc łapać wspomnienia, to przyda się zabrać o kilka innych tematów.
Zwiedzanie Wardzi nie jest zbyt wymagające fizycznie, tym bardziej że możesz zakupić wjazd marszrutką pod samo wejście. To koszt 1 lari, więc niewiele, ale na poważnie, to jest to bardzo krótki odcinek, także hmm no nie wiem. To z czego nie warto rezygnować, to wygodne buty, ponieważ spacer w sandałach może nie być dobrym pomysłem. Latem można pomyśleć o nakryciu głowy i kremie do opalania.
Na trasie zwiedzania jest toaleta, a także miejsce z kranikiem i pitną wodą, jednak ja polecałabym zabrać wodę ze sobą i nie wchodzić w jaskinie z pustym brzuchem. Zwiedzanie, nawet takie na szybko zajmie Ci około godziny. Standardowo spacer po Wardzi zajmuje 2 godziny, a jeśli przy wejściu kupisz audioprzedownik, to wycieczka wydłuży się spokojnie do trzech godzin.
W jaskiniowym kompleksie znajduje się Klasztor, gdzie obowiązują dodatkowe zasady, tj. zakaz fotografowania i odpowiedni strój, dlatego krótkie spodenki i bluzki na ramiączkach tutaj nie przejdą.



Wardzia, historia skalnego miasta w Gruzji




Królowa Tamar, kim była pierwsza królowa Gruzji?


- atrakcjach Gruzińskiej Drodze Wojennej (jednodniowa wycieczka z Tbilisi)
- gorących źródłach siarkowych w okolicy Kutaisi (jednodniowa wycieczka z Kutaisi)
- dawnym sowieckim mieście uzdrowiskowym Tskalbuto (jednodniowa wycieczka z Kutaisi)
Tymczasem ja się żegnam, a jeśli podobał Ci się ten wpis daj mi znać, zostaw komentarz lub napisz do mnie wiadomość. To jeszcze bardziej pomoże mi w rozbudowaniu mojego bloga.
Maja R.



