Najstarsze skalne miasto Gruzji – Uplisciche. To nie jedyne miejsce tego typu w kraju, mamy do wyboru jeszcze Klasztor Davida Gareja, czy imponującą Wardzię. Czy warto wybrać się do kolejnego skalnego miasta? W czym to miejsce jest wyjątkowe i dlaczego nadal uważam, że warto wziąć pod uwagę, aby tutaj przyjechać? Dziś pochylamy się nad potęgą Uplisciche znaną jeszcze przed naszą erą, nad miastem kupców i handlarzy, gdzie tętniło życie i kwitł ośrodek jedwabnego szlaku. Zapraszam!

Wardzia, Uplisciche i Klasztor Davida Gareja, które miejsce wybrać?
Częstym pytaniem przy planowaniu wycieczki po Gruzji jest, które ze skalnych miast wybrać? Wardzia czy Uplisciche , które z tych punktów wybrać? A co z Klasztorami Davida Gareja i tęczowymi górami? Na co postawić, aby nie żałować?
Z racji, że udało nam się odwiedzić wszystkie te punkty w ramach naszej dwumiesięcznej podnóży po Gruzji i to w podobnych, bo zimowych warunkach, możemy zrobić małe porównanie tych trzech, najpopularniejszych jaskiniowych atrakcji kraju:
Uplisciche
jest najstarszym jaskiniowym miastem w kraju i ma świetną lokalizację, leży bowiem w połowie drogi miedzy Kutaisi a Tbilisi, więc jest bardzo prawdopodobne, że to właśnie tą trasą będziecie jechać z lotnika w Kutaisi do stolicy kraju. Jeśli nie macie czasu na wizytę w Wardzi, to warto zatrzymać się tutaj. Uplisciche jest mniejsze (więc i mniej zatłoczone). W grudniu 2021 płaciliśmy za wejście 15 lari w wersji bez degustacji wina. Teraz jednak patrząc na opinię w 2022 roku czytam, że wejście kosztuje już 20 lari. Nie jest to jednak potwierdzona informacja. Miejsce otwarte jest 7 dni w tygodniu.
Plusy: świetna lokalizacja w centrum kraju, otwarte codziennie
Minusy: mniejszy niż Wardzia, cena 15 lari (być może 20 lari od 2022)

Wardzia
jest potężnym jaskiniowym miastem, a na zwiedzanie można spokojnie przeznaczyć około dwóch godzin. Otwarta jest 7 dni w tygodniu w tym w święta! Plusem jest cena, bo wejście kosztuje zaledwie 15 lari, co jak na taki kompleks uważam wręcz za niską. Niestety znajduje się dość daleko od największych gruzińskich miast, a co za tym idzie potrzeba całego dnia na wizytę w tym miejscu. Oczywiście można to połączyć z innymi atrakcjami, niemniej 3-4 godziny jazdy w jedną stronę, może przesądzić o wykreśleniu Wardzi z urlopowej listy.
Plusy: cena 15 lari (styczeń 2022), otwarta codziennie, ogromny kompleks
Minusy: dość daleko od głównych miast (3-4 godziny jazdy)

Klasztor David Gareja
jest miejscem z niezwykłą historią i otoczony tęczowymi górami, zwiedzanie jest bezpłatne i możliwe codziennie. Jednak ten punkt zrobił na nas najmniejsze wrażenie, ponieważ ze względu, że część klasztorów leży na terytorium Azerbejdżanu, to w 2019 roku wybuchła tam awantura, a skutki tego są takie, że znaczna część kompleksu jest niemożliwa do zwiedzania. Ponadto wycieczka z Kutaisi to 303 kilometry i 4 godziny jazdy. Z Tbilisi sprawa ma się lepiej, bo to zaledwie 80 kilometrów i 1 godzina 30 minut w samochodzie. My odwiedziliśmy to miejsce przy okazji tygodniowej wyprawy do Parku Narodowego Waszlowani.
Minusy: duża część kompleksu jest zamknięta, niewielki obiekt, daleko od Kutaisi

W Gruzji spędziliśmy 3 miesiące! Odkryj nasze pozostałe przewodniki

Gdzie jest skalne miasto Uplisciche i jak się tam dostać?
Uplisciche położone jest w Gruzji centralnej, 14 kilometrów na wschód od miasta, które swoją drogą także warto odwiedzić, ze względu na, chociażby Muzeum Stalina. Dyktator bowiem był Gruzinem urodzonym właśnie w Gori.
Skalne miasto jest świetną opcją na jednodniową wycieczkę z Tbilisi czy Kutaisi, dlatego to właśnie Uplisciche polecam Ci wybrać, jeśli nie masz czasu na wspomnianą wcześniej Wardzie.
Z Tbilisi do Uplisciche mamy 80 lub 100 kilometrów, w zależności od trasy, jaką wybierzemy. Sama droga zajmie nam około 1 godziny 20 minut, a po drodze możemy zatrzymać się w dawnej stolicy Mccheta oraz zajechać do wspomnianego już Gori. Najwygodniej jechać własnym samochodem, ale nie każdy ma taki komfort, więc wielu z Was z pewnością wybierze opcję jednodniowej wycieczki.
Jeśli chodzi o transport publiczny z Tbilisi do Uplisciche, to czeka Cię przesiadka. Najpierw musisz złapać marszrutkę z dworca Didube w Tbilisi do Gori. Te kursują codziennie, co 20-30 minut począwszy od 7:00. Bez problemu za około 5 lari dojedziesz na dworzec w Gori, gdzie za kolejne 2 lari wsiądziesz w bus, który zawiezie Cię pod same drzwi Uplisciche. Droga powrotna jest podobna, wystarczy, że złapiesz pierwszego busa jadącego do Gori. Trasę Tbilisi-Gori pokonać możesz też pociągiem za 15-28 lari. Rozkład możesz sprawdzić na stronie Rome2Rio.
Z Kutaisi droga będzie nieco dłuższa, bo czekać będzie na nas 165 kilometrów i droga w remoncie (2021/2022). Trasa powinna zabrać nam do 2. i pół godziny. Po drodze nie ma specjalnych atrakcji, ale jadąc w tym kierunku, warto rozważyć odbicie na północ i odwiedzenie miasta Chiatura, znanego z kolejek z czasów stalinowskich i pobliskiego monastyru na skale, czyli Holy Column. W tym wypadku ze 165 kilometrów robi nam się 195 kilometrów, ale jeśli macie czas, to uważam, że warto.
W kwestii transportu innego niż własny samochód, to do wyboru mamy wycieczki zorganizowane, taksówki lub pociąg. O ile dwa pierwsze, dowiozą Cię do samego Uplisciche, to pociąg zatrzymuje się w Gori, skąd za 2 lari dojedziesz do celu lokalnym busem. Na stronie Rome2Rio znajdziemy rozkład pociągów Kutaisi-Gori, które kosztują od 6 do 18 lari w jedną stronę. Niestety pociąg jedzie aż 4 godziny! Czy są tanie alternatywy? Nie specjalnie. Nie ma marszrutek Kutaisi-Gori, jedynie Kutaisi-Tbilisi, które kosztują około 15-20 lari. Jeśli chcesz, podejdź na przystanek i zapytaj, czy jest opcja, aby wysiać w Gori.

Uplisciche – ceny i godziny otwarcia (toaleta!)
Skalne miasto otwarte jest otwarte 7 dni w tygodniu, także w święta, więc do dobra wiadomość dla wszystkich planujących wizytę. Jeśli wybierasz się tutaj w sezonie letnim najlepiej wybrać godzinny poranne lub późne popołudnie.
Teren Uplisciche jest otwarty i z dużą ekspozycją na słońce, wiec spacer w środku dnia może nie być przyjemny. W związku z tym, że miejsce coraz mocniej zyskuje na popularności, pozwoli Ci to także uniknąć większych tłumów.
Zimą z kolei (my byliśmy w okolicy sylwestra 2021) w słoneczne dni nadal jest całkiem sporo turystów. W słońcu jest przyjemnie ciepło, ale nadal chłodny wiatr może dawać się we znaki.
Godziny otwarcia są różne w zależności od pory roku:
- III – IV: od 10:00 do 18:00
- IV – IX : od 10:00 do 19:00
- XI: od 10:00 do 18:00
- XII – II: od 10:00 do 17:00
* nie jestem pewna, z jakim konkretnie dniem zmieniają się godziny zamknięcia w okresie wiosenno-jesiennym, dlatego lepiej nie wybieraj się do Uplisciche tuż przed zamknięciem.
Na zwiedzanie miasta potrzeba około 1-2 godzin.
Ceny biletów zależne są od opcji, jaką wybierasz. Bilet tylko za wstęp kosztuje:
- dzieci do lat 6 (czyli jak ma 6 lat, to już płaci normalnie!): wejście bezpłatne,
- pozostali: 15 lari (2021) lub 20 lari (2022) jednak to nie jest informacja potwierdzona na 100%.



Historia Uplisciche, czyli gdzie był świat w VI wieku przed naszą erą






Zwiedzanie skalnego miasta Uplisciche



- Wardzia – czyli imponujące skalne miasto pod granicą Azersko-Turecką
- Tydzień w Parku Narodowym Waszlowani i zwiedzanie Klasztoru David Gareja
- Gruzińska Droga Wojenna – wprost pod wieki Kazbek
- Tskalbuto, sowieckie miasto uzdrowiskowe – jednodniowa wycieczka z Kutaisi
- Gorące Źródła Siarkowe – jednodniowa wycieczka z Kutaisi
- Batumi, perła Morza Czarnego w środku zimy
Daj znać, jak podoba Ci się Ulpisciche!
Maja R.
Dla potwierdzenia informacji o uplisciche -wróciłam z Gruzji tydzień temu. Wejście do skalnego miasta kosztowało 15 lar a z degustacją wina 20 lari 🙂