Pół roku w trasie ❤ Wiecie, że dokładnie tyle zajęła nam budowa naszego domu na kółkach? 6 miesięcy w pracy i dopiero teraz, 10 grudnia 2021 roku mija 6 miesięcy podróży. Jakbym mogła to porównać, to budowa była najgorszym półroczem mojego życia, ale za to droga którą obraliśmy sprawiła, że właśnie mija przepiękne pół roku van life! Czas na podsumowanie kilometrowe i kosztowe. Co udało nam się zobaczyć, przeżyć i ile udało nam się wydać przez 6 miesięcy? Przed Wami drugie podsumowanie naszej wyprawy. Jeśli chcecie to porównać z pierwszymi trzema miesiącami, to zapraszam Was do tego artykułu – polecam – bo obecnie zderzyliśmy się z zupełnie innymi wydatkami, które mocno szarpnęły naszym budżetem.
Dystans i nasza półroczna trasa
Nadal staramy się nie pędzić i teraz w Gruzji ponownie nam się to udaje. Przez wszystkie kraje trzymaliśmy się zasady, że nie robimy długich jazd i nie nabijamy kilometrów. Nie było to wybitnie trudne (i nadal nie jest), ponieważ mamy wrażenie, że odwiedzane przez nas miejsca są naładowane pięknymi miastami, naturą i atrakcjami. Wyjątkiem była Turcja, przeogromny kraj, gdzie musieliśmy nagiąć nasza zasadę i czasami zdarzało nam się pokonywać blisko 500km między punktami, które chcieliśmy zobaczyć! Dziś jesteśmy w Gruzji, która jest dziewiątym z kolei odwiedzonym przez nas krajem:
-
Polska – zjechaliśmy od południowej Wielkopolski, przez Wyżynę Krakowsko-Częstochowską i Podhale.Dystans: 480 km
-
Słowacja – kręciliśmy się pod Tatrami i na Liptovie, przez Słowacji Raj do granicy z Węgrami.Dystans: 430 km
-
Węgry – przejechaliśmy najważniejsze punkty we wschodniej części kraju od północy po południe.Dystans: 420 km
-
Rumunia – zaczęliśmy od okolic Gór Zachodniorumuńskich, skąd ruszyliśmy na północ do Maramureszu i tak zjechaliśmy Łukiem Karpat, aż do Przełomu Dunaju.Dystans: 2.724 km
-
Serbia – w związku z wymaganiami dotyczącymi wjazdu, oraz ograniczonym czasem przejechaliśmy tylko tranzytem.Dystans: 127 km
-
Bułgaria – zachodnia strona kraju od granicy z Serbią, przez Sofię, aż do Grecji.Dystans: 626 km
-
Grecja – wyszła przypadkiem i na moment.Dystans: 516 km
-
Turcja – potężny kraj, gdzie dystanse nabrały innego wymiaru, wjechaliśmy do Stambułu, a później na południowe wybrzeże, dalej znów w głąb kraju do Kapadocji i na wschód pod granicę z Iranem ostatnia prosta na północ do Gruzji.Dystans: 4.823 km
-
Gruzja – do Batumi i zachodnim wybrzeżem dotarliśmy do Swanetii Górnej, gdzie jesteśmy obecnie.Dystans: 424 km
Spalanie vana na przestrzeni 6 miesięcy
Ceny paliw w Europie, przez drogą Grecję, tanią Turcję i Gruzję
Z uwagi na bardzo dynamiczne zmiany kursu walut coraz trudniej przeliczać jest nam wszystko na złotówki. Podaję jednak kwoty orientacyjne, aby można to sobie jakoś umiejscowić na osi kosztów (grudzień 2021r.).
Autostrady i opłaty za pojazdy powyżej 3,5 tony
Na tapet bierzemy koszty opłat drogowych, które wynikają z użytkowania autostrad, dróg ekspresowych oraz w związku z tym, że nasz samochód jest o DMC do 7,5 tony. Co w wielu krajach wiąże się z dodatkowymi opłatami.
W Polsce omijaliśmy autostrady i drogi objęte opłatami dla pojazdów powyżej 3,5 tony. Na Słowacji i Węgrzech nie korzystaliśmy z autostrad, a z opłat dla pojazdów powyżej 3,5 tony są wyłączone kampery. Pierwszą winietę kupiliśmy w Rumunii, gdzie kampery płacą jak każda osobówka i kupiliśmy taką na okres 3 miesięcy za 63 lei (około 55zł). W Serbii znów omijaliśmy drogi płatne.
Ciekawe rozwiązanie było w Bułgarii, gdzie wyszło nam taniej niż jadąc autem osobowym. Te bowiem muszą od razu kupić winietę, a wszystkie pojazdy powyżej 3,5 tony bez wyjątków płacą za ilość przejechanych kilometrów. Po uiszczeniu opłat wyszło nam nieco ponad 4 lewy (niecałe 10zł). Grecja chyba sama nie wie, które drogi ma płatne, a które nie, bo to co chwilę się zmienia. Ostatecznie na bramkach wydaliśmy 4 euro (około 18zł).
Drogi płatne w Turcji były wcale nie takie drogie i też nie ma ich zbyt wiele. Za to cena przejechania przez Most Bosforski to dla mnie gruba przesada. W kraju należy zakupić naklejkę HGS i doładować swoje konto odpowiednią sumą pieniędzy. Po wszystkich zawirowaniach z tym związanych wyposażyliśmy się w naklejkę dla pojazdów 1 kategorii, czyli jak osobówki. W Turcji nie waga pojazdu ma znaczenie, a szerokość między kołami przednimi, a tylnymi. Nasz van jest krótki i z zapasem 5 centymetrów udało nam się wcisnąć w najtańszą klasę. Ostatecznie na płatne drogi w Turcji wydaliśmy 228 liry (wtedy około 80zł). Jeśli chcesz przeczytać więcej o problemach wynikających z systemem HGS zapraszam do tego wpisu.
Do tej pory opłaty za autostrady, drogi płatne oraz za to, że waga naszego Vana jest większa niż 3,5 tony zapłaciliśmy łącznie 160 złotych.
Na koniec dodam jeszcze, że z płatnych kempingów skorzystaliśmy raz, ale w ramach parkingu na kilka dni, kiedy wyszliśmy w góry.
Gaz LPG, którym ogrzewamy Vana, wodę i na której gotujemy tankowaliśmy zaledwie 3 razy i są tą niewielkie koszty.
Koszt gazu LPG do butli 270 złotych.
Ps. Na blogu prowadzimy wpis „W drodze” gdzie na bieżąco wrzucamy informacje o przepisach, graniach, opłatach, poruszaniu się i kempingowaniu w każdym odwiedzionym przez nas kraju!
Ile wydajemy na atrakcje turystyczne?
W tej materii nadal niewiele się zmieniło. Zwiedzamy wiele, ale niewiele miejsc płatnych jako atrakcje turystyczne. Jesteśmy pod tym względem być może nieco wybredni, ale uwierzcie, że wcale nie trzeba zostawiać fortuny w kasach biletowych, aby zobaczyć cudowne miejsca! Za to jak już za coś płacimy, to uważamy, że jest to miejsce naprawdę tego warte.
- Park Narodowy Słowacki Raj (2 osoby) – 3 euro
- Jaskinia Baradla na Węgrzech (2 osoby) – 5400 forintów
- Muzeum Ofiar Komunizmu w Maramureszu (2 osoby) – 35 lei
- Muzeum Jajek na Bukowinie (2 osoby) – 10 lei
- Cerkwie Bukowiny (Maja) – 30 lei
- Park Narodowy Gór Ceahlau (2 osoby) – 12 lei
- Kościół warowny Moșna w Rumunii (2 osoby)- 10 lei
- Park Narodowy Cheile Carașului (parking) – 10 lei
- Monastyr Bojański w Sofii (Maja) – 10 lew
- Park Narodowy Uludag koło Stambułu (parking) – 24 tl
- Pamukkale (2 osoby) – 220 tl
- Ruiny Tlos w Turcji (2 osoby) – 25 tl
- Wąwóz Saklıkent (2 osoby) – 20 tl
- Kapadocja (parking) – 20tl
- Park Narodowy Aladaglar (oszustwo) – 17 tl
- Muzeum łaźni i muzeum ceramiki w Gaziantep – 50 tl
- Pałac Ishaka Paszy pod Araratem (2 osoby) – 25 tl
Ps. Na blogu znajdziesz dwa podsumowania jedno to nasz 16 dniowy pobyt na Słowacji i tygodniowy pobyt na Węgrzech!
Koszty pozostałe, pamiątki, internet, renowacje
Jedzonko, bo jeść trzeba dobrze i dużo
Suma? Ile kosztowało nas 6 miesięcy podróży?
14.940 złotych ~ 3.240 euro ~ 3.670 dolarów
Jednorazowe wydatki związane z Vanem, opłatami i sprzętem