„Jest więcej niż jeden rodzaj wolności (..) Wolność czegoś i wolność od czegoś.”
Margaret Atwood
Cześć! Witam Cię w mojej serii wpisów Książki Miesiąca
Będą tutaj pozycje, które udało mi się przeczytać w każdym miesiącu 2021 roku. Uważam, że czytanie książek, bardzo nas rozwija i to na wielu polach. Pozwala spojrzeć szerzej na świat, poznać nowe perspektywy, zobaczyć pewne problemy i oczywiście świetnie działa na wyobraźnię. Dlatego, nie czekaj tylko łap za książki i pozwól sobie odkryć nowe światy. Forma Książek Miesiąca będzie prosta – krótkie miesięczne podsumowanie, opis każdej książki, moja subiektywna opinia i ocena użytkowników portalu www.lubimyczytac.pl. Książki to podróże i tutaj nie ma dyskusji. Zaczynamy!

Książki listopada – reportaże z Turcji i Gruzji

Książki października – Czuła Przewodniczka, Bułgaria oraz Turcja

Książki września – to były dobre pozycje na jesień!

Książki sierpnia – Rumunia, Bałkany i praca głęboka

Książki lipca – totalny misz-masz, czyli nadrabiam zaległości

Książki maja – miesiąc azjatyckich autorów

Książki stycznia- nieco historii i wątki społeczne
„O perspektywach rozwoju małych miasteczek” Małgorzata Boryczka
To było totalne zaskoczenie, dlatego że sugerując się okładką tytułową, byłam pewna, że sięgam po jakiś reportaż, opis stanu, rozważania nad problemem. Książka okazała się jednak zbiorek opowiadań i o ile ja nie jestem fanką takich książek (po kilku w tym roku już przeczytanych), to ta ujęła mnie za serce. Świetnie się książkę czytało, poza tym jest na tyle krótka, że nawet nie wiadomo jakim cudem, a już się kończy. Niektóre historie trochę mnie bawiły, biorąc pod uwagę fakt, że sama pochodzę ze wsi, a przed wyjazdem w podróż mieszkałam w małym miasteczku. Wiele trafnych spostrzeżeń i doprawdy odpowiedni język. Nie wszystkie historie do mnie trafiły równie mocno, ale kilka sięgnęło naprawdę głęboko. Stereotypy, myślenie, przekonania. Ciekawa książka, warta przeczytania.
Ocena czytelników www.lubimyczytac.pl 6,9/10
„Koniec świata umyj okna” Agnieszka Jelonek
Na stronie lubimy czytać, widzę bardzo podzielone opinie i moje też taka będzie. Mało co z książki pamiętam, po niecałym miesiącu moje wspomnienia, o czym traktuje i jak o tym mówi, są dość mgliste. To może oznaczać jedno, że – no cóż – nie wywarła na mnie wielkiego wyrażenia, chyba czegoś mi zabrakło i oprócz tytułowego hasła nie jestem w stanie przywołać z niej nic. Nie chcę obrażać niczyich uczyć, nie mam wiedzy, czy ta książka jest w pewnym sensie autobiograficzna? Temat ważny, ale finalnie czytałam bardziej ruszające książki o podobnej tematyce niż ta. No i krótka! Dlatego warto przeczytać mimo wszystko, nawet jako przerywnik. Zajrzeć za firanki osób, które borykają się z atakami paniki. Zobaczyć ten rollercoaster.
Ocena czytelników www.lubimyczytac.pl 6,7/10
„10 minut i 38 sekund na tym dziwnym świecie” Elif Shafak
Istnieje pogląd, że od upadku powstania warszawskiego do zajęcia stolicy przez oddziały polskie i radzieckie miasto pozostało całkowicie martwą, pozbawioną ludności pustynią gruzów.
Ale Warszawa nigdy nie była „królestwem bez poddanych”. Nawet w tym straszliwym czasie, kiedy na rozkaz von dem Bacha kto żyw musiał opuścić miasto, a w jego lewobrzeżnej części przystąpiły do działania niemieckie ekipy specjalne powołane w celu ostatecznego zniszczenia i spalenia tego, co pozostało – istniała jedyna na świecie Rzeczpospolita gruzów.
Tematy wojenne niewątpliwie są w moim kręgu zainteresowań i chętnie sięgam po książki o takiej tematyce. Nie, żeby ich czytanie sprawiało mi szczególną radość, ale lubię wiedzieć, chcę wiedzieć i chcę pamiętać. Zbiór opowiadań człowieka, który przeżył Powstanie Warszawskie opowiadających historię, no właśnie kogo? Ludzi, osób, każdego człowieka, który został w popowstańczej Warszawie, mimo że nie powinien, nie mógł. Decyzją Niemców miasto miało umrzeć, zginąć, Polacy mieli o nim zapomnieć. Ale tak się nie stało, a ta książka opowiada „życie” a raczej walkę o każdy dzień tych, który Warszawy nie opuścili. To pierwsza książka, którą przeczytałam o warszawskich Robinsonach. Niewyobrażalne co był w stanie zrobić człowiek, jak żyć, albo inaczej – jak oczekiwać na nowe życie w gruzach starego, ukochanego miasta. Niestety mam taką smutną refleksję po tej książce na dziś – czym dla nas teraz jest Warszawa? Wyobrażacie sobie, czym była dla Polaków podczas II Wojny Światowej? Polecam, mocno polecam tę książkę!
Ocena czytelników www.lubimyczytac.pl 7,7/10
„Nie umieraj do jutra” Wacław Gluth-Nowowiejski
Oj tak! Ależ to była ciekawa historia! Książka trafiła na półkę w momencie szukania autorów innych niż polscy, europejscy i amerykańscy. Takim trafem na półkę trafiła książka tureckiej pisarki Elif Shafak. Niezwykle mnie wciągnęła opowieść o zupełnie innym świcie, o zupełnie innych realiach i sytuacji osób, o których w kontekście Turcji, tamtejszej religii i mentalności nigdy nie myślałam. Historia głównej bohaterki, prostytutki – z wyboru? Raczej z braku wyboru. Uderzające przedstawienie kultury, więzów rodzinnych i sytuacji w tureckim domu. Strasznie ruszył mnie sposób manipulacji małą dziewczyną, wmawianie jej nieprawdy, kłamstwo napędzające kolejne kłamstwo, aby na koniec i tak wszystko zamieść pod dywan. Brak perspektyw i szans, a mimo wszystko wyjście na prostą – tylko na moment. Ciekawa historia, nieco kryminalna, z dreszczykiem, a ukazana w innym dla nas – Polaków świecie. Może nie jest to moja ukochana książka, ale pokazuje tylko różnych perspektyw, że stanowczo jest warta przeczytania – no i akcja w Stambule, świetnie oddaje nastrój miasta inny niż przedstawiany turyście.
Ocena czytelników www.lubimyczytac.pl 7,7/10
„Opowieść podręcznej” Margaret Atwood
Całe szczęście o książce nie widziałam wiele, a i serialu nie mam jeszcze za sobą. Dlatego historia zamknięta w książce była dla mnie czymś nowym – i strasznym. Obserwując świat oczyma Podręcznej Fredy, świat który jest inaczej poukładany, reżimowy i poniżający. Najgorsze w tym wszystkim jest jednak to, że ja jestem w stanie wyobrazić sobie taką sytuację na świecie. Świat głównej bohaterki wywraca się do góry nogami, ale aby zrozumieć wszystko i odkrywać go po kawałku należy ogromnie się skupić. Wszystko dlatego, że książka napisana jest bardzo chaotycznie, często zmieniamy miejsca, czas, bohaterów, historię. Jedno zdanie mówi o obecnej sytuacja, a kolejne jest już wspomnieniem z przeszłości, kolejne znów teraźniejszością. Ale nawet tego nie możemy być pewni. Co jest realne, a co jest wizją bohaterki – czasami musiałam wracać kilka linijek do tyłu, aby na nowo się odnaleźć. Historię i zarys świata przedstawionego poznajemy powoli, budujemy go ze skrawków informacji, a filialnie zakończenie książki… Nie przynosi nam odpowiedzi, tą możemy dopisać sobie sami. Książka dla mnie niezwykle wciągająca i z pewnością niedługo sięgnę po jej drugi tom pt. „Testamenty”.
Ocena czytelników www.lubimyczytac.pl 7,3/10
„Kolej podziemna” Calson Whitehead
Wybierając tę książkę nie miałam pojęcia, o czym opowiada i muszę przyznać, że mocną mną wstrząsnęła. Po naszej stronie oceanu niewiele się mówi o tragedii Afrykańczyków masowo ściąganych do stanów, sprzedawanych na targach niewolników i wykorzystywanych. Europa tez ma sporo za uszami i wiele tragedii także nie tak odległych historycznie. A temat jest ogromny, ważny, ciekawy pod takim kątem, że ja osobiście mam takie zdanie: nie ma rzeczy, która działa się w przeszłości i odcisnęła takie piętno, która nie ma wpływu na obecne losy świata. Nie ma. Uważam, że to nadal jest w nas i ciągnie się za nami, nawet jeśli tego nie chcemy. Dlatego tę książkę należy przeczytać i nieco zrozumieć ten inny świat. Może przestaniemy rzucać pustymi hasłami wyciągniętymi z przekonań opartych na prostolinijnych stereotypach. Do ostatnich stron myślałam, że ta historia skończy się inaczej – jednak w moich oczach ona nie skończyła się nigdy, a droga głównej bohaterki, tak jak wiele kobiet, mężczyzn i dzieci przed nią i za nią nie ma końca.
Ocena czytelników www.lubimyczytac.pl 7,1/10
Na tym kończę mój czytelniczy lipiec – chaotycznie to prawda – ale trochę tego było.
Za to na sierpień mam już plan – będzie trochę reportaży i literatury pięknej, a wszystko osadzone w realiach krajów do których się zaraz wybieramy ❤
Maja R.
Wszystkie opisy książek, znajdujące się pod tytułem i autorem pozycji pochodzą ze strony www.legimi.pl lub bezpośrednio z okładki książki. Średnie oceny książek w skali od 1 do 10 są przytoczone ze strony www.lubimyczytac.pl zgodnie ze stanem informacji na dzień 9.08.2021r.