Kto nie marzy o zdobyciu pięciotysięcznika zimą? Ja tam marzę, i robię to nadal, bo próba zimowego wejścia na Kazbek z różnych względów zakończyła się niepowodzeniem. Dziś wpis dla wszystkich, który A) mają w planach wyprawę w wysokie góry Gruzji i B) są ciekawi jak wygląda to od kuchni! Daję Wam całkiem fajną pigułkę wiedzy o Kazbeku zimą, jak się przygotować, co warto wiedzieć przez podróżą, czy aby zdobyć Kazbek trzeba wykupić wycieczkę zorganizowaną. To i wiele, wiele więcej w poniższym wpisie. Zapraszam do przygody!

Kazbek jest najwyższym szczytem Gruzji i Kaukazu? NIE!
- Elbrus (Rosja) – 5642 m
- Dychtau (Rosja) – 5203 m
- Szchara (Gruzja) – 5193 m
- Kosztan Tau (Rosja) – 5150 m
- Pik Puszkina (Gruzja) – 5100 m
- Dżangitau (Rosja) – 5058 m
- Kazbek (Gruzja) – 5047 m
- Mizhirgi (Rosja) – 5025 m

Niezwykła popularność Kazbeku
Kazbek jest okrutnie popularnym szczytem! Nie tylko wśród Polaków, chociaż obywatele naszego kraju przyjeżdżają tutaj najliczniej, ale w całej Europie. Każdy kto przymierza się do minięcia tej niezwykłej granicy 5000 bierze na tapet właśnie Kazbek! Uważany, często błędnie, za łatwy pięciotysięcznik tak naprawdę z kilku powodów staje się dla nas – Europejczyków – raczej naturalnym wyborem:
- w Europie nie mamy tak wysokich gór, przypomnę że Mont Blanc liczy 4696 m n.p.m.
- W Turcji mamy Ararat, który ze swoją wysokością 5137 m n.p.m. też mógłby być ciekawą opcją, jednak przez sztywne przepisy związane z jego przygranicznym położeniem, do wejścia na szczyt wymagany jest przewodnik, który wycenił dla nas akcję na 600$!
- W Rosji najwyższym szczytem jest Elbrus 5642 m n.p.m. (często on jest nazywany najwyższym szczytem Europy, w zależności od interpretacji granicy) jednak wyjazd może być bardziej kosztowny, bo wiąże się chociażby z nabyciem wizy. No i Elbrus to już dużo wyższy szczyt niż 5 tysięcy.
- Pozostałe dwa najwyższe szczyty Gruzji są zdecydowanie trudne technicznie i wymagają zupełnie innych umiejętności.
- Organizacja wyjazdu na Kabek może być naprawdę tania, w porównaniu do innych szczytów tego kalibru.

Kazbek, czy aby naprawdę łatwy pięciotysięcznik?

Kazbek samemu lub z grupą zorganizowaną

Kiedy wchodź się na Kazbek

Samodzielna organizacja wyjazdu z Polski
- wybierając się do Gruzji samolotem najwygodniej będzie lecieć do Tbilisi, skąd najszybciej dostaniemy się u podnóża Kazbeku (155km).
- zimą 2021/22 roku do Gruzji z tanich linii lotniczych lata tylko WizzAir i do tylko do Kutaisi, więc od razu czeka na Ciebie dłuższa podróż do bazy wyjściowej (330km).
- jednak w związku z koniecznością zakupu dotatkowego bagażu, aby zabrać cały potrzeby Ci sprzęt warto zwrócić uwagę na inne linie, bo być może trafi się fajna okazja na bilet chociażby LOT-em do Tbilisi za podobną kwotę.
- aby przylecieć do Gruzji nie potrzebujesz paszportu, wystarczy tylko dowód osobisty, ponadto na przełomie 2021/2022 roku Gruzja nie wymaga testów dla osób zaszczepionych, ale to musisz już sprawdzić samemu na stronie govu.
- po wylądowaniu czy to w Tbilisi, czy w Kutaisi czeka Cię podróż do Stepancminda, czyli miasteczka w Kazbegi, na całkowitej północy Gruzji. Dojazd tutaj transportem publicznym kosztować może około 40-60 lari w zależności od punktu startowego.
- aby zapłacić za te przyjemności nie polecamy wymieniać waluty w Polsce, bo kursy nie są zbyt korzystne. Gruzińska walutę lari (GEL) najlepiej nabyć w kantorze wymieniając euro lub dolary. My polecamy też używanie karty Revolut lub Curve i wypłacić pieniądze z bankomatu.
- gaz do kuchenki i jedzenie spokojnie kupić można w samym Stepancminda, chyba że…

Wyprawa na Kazbek zimą – logistyka przyjazdu
- możesz mieć problem z dotarciem do Stepancminde lub z wyjazdem, dlatego że miasteczko leży na końcu Gruzińskiej Drogi Wojennej, która podczas wzmożonych opadów śniegu może zostać zamknięta przez policję.
- gaz do kuchenki najpewniej zakupić jeszcze w Tbilisi, ponieważ m.in. polska agencja Mountain Freaks jest zamknięta poza sezonem, chociaż możesz znaleźć kartusze w Stepancminde w innych miejscach, jak np. Krzysiek trafił na taki w warzywniaku.
- to samo dotyczy wynajęcia rakiet śnieżnych, których nie zostaniesz w Stepancminda, a 25 kilometrów wcześniej – w górskim kurorcie narciarskim Gudauri. Po szukaniu w 5 różnych wypożyczalniach w końcu trafiliśmy na jedną z rakietami. Zostawiam link na mapie google. Koszt to około 10 lari za dzień.

Ubezpieczenie na akcję górską
- czy ubezpieczenie obejmuje tylko Europę, czy cały Świat, bo jeśli tylko Europę, to upewnij się, że wchodzi w to Gruzja (czasami właśnie Gruzja i Turcja lubią być tutaj problematyczne, ponieważ są na granicy kontynentów).
- czy ubezpieczenie obejmuje sporty ekstremalne i do jakiej wysokości! Tutaj naprawdę wielka uwaga, ponieważ czasami tak jest, że ubezpieczenie obejmuje wysokość np. do 5000 m n.p.m. i myślisz sobie, okej niech będzie. Z tym, że jeśli Twoim założeniem był atak na górę wyższą niż ten limit, to jeśli doznasz uszczerbku na wysokości nawet 3400 m n.p.m. ubezpieczalnia nie pokryje kosztów.

Ile dni potrzeba aby zdobyć Kazbek?

Sprzęt na Kazbek – nasza wersja zimowa
- odpowiednie ubranie: bielizna termo aktywna, ciepłe warstwy, ponieważ atak zaczyna się w nocy, gdzie odczuwalna temperatura może oscylować około -20 stopni Celsjusza, puchowa kurtka/spodnie, rękawice, nakrycie głowy i buffy, które szczelnie osłonią nas od wiatru.
- odpowiednie obuwie: buty wysokogórskie, ciepłe skarpetki plus kilka na zmianę, bo suche stopy są ogromnie ważne.
- sprzęt: lina, uprząż, taśmy i inne karabinki, śruby lodowcowe, czekan, kask, latarka, raki, rakiety śnieżne, okulary przeciwsłoneczne (ale nie takie z bazaru za 20zł)/gogle, naładowany GPS i sprzęt do komunikowana się między w razie wypadku.
- inne: plecak, apteczka, karimata, ciepły śpiwór, namiot, kuchenka i przyrządy do gotowania, termos, bidony na wodę (takie, które nie zamarzną).
- jedzenie: kto co lubi, co ma dużo kalorii, pozwoli nam się rozgrzać, podniesie morale i dobrze sprawdzi się na atak szczytowy.

Etap 1: ze Stepancminda do Cerkwi Cminda Sameba



Etap 2: od Cerkwi do AltiHut 3014m n.p.m.



Etap 3: z AltiHut 3014m n.p.m. do Stacji Meteo 3650m n.p.m.




Etap 4: odpoczynek w Stacji Meteo



Etap 5: ze Stacji Meteo na Plateau 4500m n.p.m.





Etap 6: na Plateau trudne decyzje


Etap 7: w oczekiwaniu na powrót wszystkich grup


Etap 8: wszyscy wracają na tarczy

Bardzo niespełnione ambicje

Druga próba i fatalne warunki pogodowe
