Jaskinie w okolice Zandżan – czyli co zobaczyć (i czy warto) w północno-zachodnim Iranie
Ogromna Pustynia Lut ze światowym rekordem temperatury. Jak zorganizować wyjazd i kiedy się wybrać? Nasza historia kamperem NIE 4×4!
Pierwszy pięciotysięcznik! Czyli o letnim wejściu na gruziński Kazbek i nasze porównanie: Kazbek zimą i latem
Adopcja psa w Gruzji. Historia o tym, jak Lucy stała się częścią naszej rodziny prosto z gruzińskiej ulicy
Rok podróży w Vanie! Nasze spostrzeżenia, wady i zalety. Co będzie dalej?
5 najlepszych muzeów w Tbilisi, czy gdzie wybrać się w mieście, nawet jeśli nie znasz się na sztuce
Tbilisi, czyli Gruzińska stolica jest niezwykła! To chyba miasto, w którym spędziliśmy najwięcej czasu podczas naszej podróży kamperem, ale też w ogóle w życiu, nie pamiętam, abyśmy…
Uplisciche – wizyta w najstarszym skalnym mieście w Gruzji, czyli idealna jednodniówka z Tbilisi i Kutaisi
Najstarsze skalne miasto Gruzji – Uplisciche. To nie jedyne miejsce tego typu w kraju, mamy do wyboru jeszcze Klasztor Davida Gareja, czy imponującą Wardzię. Czy warto wybrać…
Wardzia – imponujące skalne miasto w Gruzji – komplety przewodnik (2022 rok)
Wardzia jest najpopularniejszym kompleksem jaskiniowym w Gruzji. Często bywa celem jednodniowych wycieczek z Kutaisi czy Tbilisi, co mnie osobiście nie dziwi, bo uważam, że warto. W tym przewodniku przeprowadzę Cię…
Park Narodowy Waszlowani – przewodnik i gotowe plany podróży o różnej długości, w tym trip Waszlowani i Klasztor David Gareja w 5 dni – GOTOWE MAPY
Park Narodowy Waszlowani, kto to słyszał? Niestety niewielu z nas trafi na informacje o tym niezwykłym skrawku gruzińskiej ziemi, a szkoda! Chociaż zorganizowanie wyjazdu do Waszlowani,…
Zimowy vanlife – jak przygotowaliśmy swojego Vana i jak sprawdza się to w praktyce? Poradnik o zimowaniu w kamperze
Polacy i Europejczycy w ogóle, kochają zimowy vanlife… szczególnie w Portugalii, Hiszpanii, Grecji czy w Turcji 😀 Na poważnie znamy wiele osób podróżujących zimą niezwykle chętnie,…
Gruzińska Droga Wojenna – atrakcje i organizacja wyjazdu – WERSJA ZIMOWA
Gruzińska Droga Wojenna łącząca Tbilisi z Rosją prowadzi do górskiego raju na północy kraju – znanego regionu Kazbegi. Będąc w stolicy, z pewnością trafisz na agencje…
Lekcja 2 – skąd brać pieniądze na podróże? Czyli wszystko co możemy powiedzieć Ci o pieniądzach.
Jesteśmy zalewani falą pytań o to, skąd brać pieniądze na podróże, jak zarobić na podróż życia, jak to jest, że podróżujemy od roku, nie pracując. Absolutnie nas…
Gorące źródła siarkowe w okolicach Kutaisi – otwarte baseny z leczniczą wodą 35 kilometrów od miasta
O źródłach siarkowych dowiecie się z pewnością przy okazji wizyty w Tbilisi. Nie widzę szansy na zwiedzanie miasta i ominięcie tej niezwykłej dzielnicy pełnej leczniczych wód. Ale nie tylko to Gruzja ma do zaoferowania!…
Wyprawa na gruziński Kazbek, czyli atak na 5047m n.p.m. w warunkach zimowych. Organizacja wyjazdu na własną rękę i opis ataku
Kto nie marzy o zdobyciu pięciotysięcznika zimą? Ja tam marzę, i robię to nadal, bo próba zimowego wejścia na Kazbek z różnych względów zakończyła się niepowodzeniem. Dziś wpis…
Najpiękniejszy nocleg w Stepancminda – jak znaleźć nocleg pod Kazbekiem w środku zimy
Park Narodowy Kazbegi, górskie cudo nad cudami w północnej Gruzji. Jest celem wielu jednodniowych wycieczek z Tbilisi, skąd mamy około 155 kilometrów znaną…
5 najczęściej zadawanych pytań: kamper na bazie ciężarówki, vanlife i co dalej
W pierwszą niedzielę stycznia 2022 roku na YouTube kanału Podróżovanie pojawił się film z naszym udziałem. Kasia i Łukasza zaprosili nas do swojego projektu i podczas…
25 punktów, które warto zobaczyć będąc w Turcji! Nasze TOP 20 oraz gościnnie aż 6 innych podróżników!
46 dni – tyle czasu poświęciliśmy na Turcję. Kraj przeogromny, którego powierzchnia jest dwa i pół raza większa niż terytorium Polski! Czy to wystarczyło? Nam…
Książki grudnia – cztery pozycje na przełamanie zastoju czytelniczego
„Patrzymy na świat przez pryzmat własnego życia, i na tym polega problem. Niekiedy zapominamy, że każdy ma prawo do własnych wyborów.„ Kristin Harmel Cześć!…
12 książek na 2022 rok, czyli co naprawdę warto przeczytać w nadchodzącym roku
Gdybyście zapytali mnie, co warto przeczytać w najbliższym roku, to podsunęła bym Wam tę właśnie listę. W 2021 roku przeczytałam łącznie 54 książki. To sporo, dla mnie…
Tskaltubo – Co zobaczyć w dawnym mieście uzdrowiskowym dla sowieckiej elity?
Trochę zachwyca ale i mocno przeraża – miasto Tskaltubo, bo o nim tutaj mowa znajduje się zaledwie 15 kilometrów od gruzińskiego Kutaisi, więc jest świetnym pomysłem…
Na początku wszystko jest trudne – Życie Dookoła Podróży ma dziś pierwsze urodziny!
Jak to się dzieje, że czas tak szybko ucieka? Tego nie wiem, ale cieszę się, że rok temu podjęłam decyzję o tym, aby ruszyć z blogiem podróżniczym. Dziś…
Batumi – przedziwne miasto portowe aspirujące do bycia perłą Morza Czarnego poza sezonem
Nie, nie, nie błagam nie śpiewajmy już tej piosenki o Batumi! Czy możemy przejść się po długim deptaku wzdłuż plaży pełnego sklepików z pamiątkami, barów i siłowni na świeżym…
Nasz półroczny vanlife – ile to kosztuje? Całkowite podsumowanie finansowe naszej sześciomiesięcznej podróży
Pół roku w trasie ❤ Wiecie, że dokładnie tyle zajęła nam budowa naszego domu na kółkach? 6 miesięcy w pracy i dopiero teraz, 10 grudnia…
Książki listopada – reportaże z Turcji i Gruzji
„Słyszałem nieraz pieśni o bitwach i wyobrażałem sobie, słuchając ich, że klęska może być pełna chwały. Ale teraz widzę, że to rzecz straszna, by nie rzec: rozpaczliwa.„ …
Na mapach Şanlıurfa, w sercach Turków nadal Urfa – nasz przewodnik po pięknym mieście między Eufratem, a Tygrysem, gdzie na świat przyszedł Prorok Abraham
Şanlıurfa lub po prostu Urfa, bo to tę nazwę głównie usłyszymy na ulicy i w luźnych rozmowach, to miasto w południowo-wschodniej Anatolii na terenie starożytnej Mezopotamii. Jego historia jest długa…
Książki października – Czuła Przewodniczka, Bułgaria oraz Turcja
„Nie wybieramy tego, co dostajemy – możemy natomiast choć trochę wybrać, jak postąpimy z tym, co dostałyśmy.„ Natalia de Barbaro Cześć!…
Pamukkale skradło nasze serca – jak zorganizować zwiedzanie, aby nie żałować?
Pamukkale to nazwa znana przez wszystkich wybierających się na wakacje to Turcji. Podejrzewam, że obok Stambułu i Kapadocji to najczęściej obierany kierunki do zwiedzania turystycznych atrakcji kraju. Naprawdę…
Jesteśmy w drodze, informacje z pierwszej ręki – covid i granice, przepisy, opłaty , kempingowanie
Nasz Vanlife w drodze, czyli jesteśmy w końcu w wymarzonej trasie, gdzie przez wschodni blok bałkański, chcemy przejechać do Turcji i dalej. Obecnie jednak sytuacja na świecie…
Spacerem dookoła Siedmiu Jezior Rilskich, czyli naprawdę przepiękne góry Bułgarii!
Kontynuujemy serię wpisów łamiących stereotyp o bułgarskim all inclusive na Złotych Piaskach i pokazujemy Wam perełki z zachodniej części kraju. Dziś po raz drugi…
Październikowy dwudniowy trekking na najwyższy szczyt Bułgarii – 2925 metrowa Musała
Bułgaria to dla wielu, dla nas także, ewidentne skojarzenie z morzem. Nic w tym dziwnego, w końcu od lat bułgarskie kurorty cieszą się ogromnym zainteresowaniem…
Gotycki Zamek w Hunedoarze i najstarszy kościół Densus w Rumunii – dwie perełki w okolicach Devy
Dziś na tapet bierzemy okolicę Devy, o której nic Wam nie powiem, bo była dla nas miejscem przelotowym i centrum do zrobienia zakupów. Za to szybko przemieściliśmy się do dwóch…
Książki września – to były dobre pozycje na jesień!
„Ciekawe czy krewni, którzy usiłują się nawzajem kochać i zbyt długo im to nie wychodzi, umieją jeszcze słyszeć słowa inne niż te świadczące o niespełnieniu oczekiwań.„ Llyn…
Transalpina czy Transfogaraska ? Dwie górskie drogi w Rumunii
Dwie najpiękniejsze drogi w kraju, z czego jedna otrzymała metkę najlepszej drogi na świecie! Do tego jeszcze kiedyś wrócimy, bo Rumunia ma wiele pięknych dróg, chociaż…
Między trasą Transfogaraską, a Transalpiną – co zobaczyć w północnej Wołoszczyźnie
Biserica Ortodoxă Română w skrócie BOR to Rumuński Kościół Prawosławny do którego, według spisu ludności z 2011 roku należy aż 86,45% procent mieszkańców kraju. Etnicznie,…
Park Narodowy Buila-Vânturariţa czyli najmniejszy i najdziwniejszy park w Rumunii
To jest doprawdy NIESAMOWITE jak najmniejszy Park Narodowy w Rumunii Buila-Vânturariţa zaskakiwał nas na każdym kroku! Istna parabola emocji i spirala dziwnych zdarzeń złożyła…
Popularny Masyw Bucegi i jeden z piękniejszych widoków w Rumunii
Park Narodowy Gór Bucegi zdecydowanie znajduje czołowe miejsce w kraju pod względem popularności. Nic dziwnego, bo w swych granicach ma niezwykle poszarpane szczyty górskie, urokliwe…
Lekcja 1 – jak być prawdziwym podróżnikiem? Złote rady, które dziś mam w dupie
Pod tym względem ulepieni jesteśmy z tej samej giny. Każdy z nas potrzebuje jakiegoś rodzaju odpoczynku, przestrzeni dla siebie, miejsca i czasu na złapanie oddechu. Dla wielu podróże…
Park Narodowy Wąwozu Bicaz i Gór Hăsmas – niezwykła droga między klifami i Czerwone Jezioro
Miejsce odkryte całkiem przypadkiem, tuz po zejściu z pobliskiego Parku Narodowego Gór Ceahlau i znad Jeziora Bicaz możemy przejechać zaledwie 50 kilometrów i wjechać…
Pełen legend Masyw Ceahlau i schody do nieba – nasz jednodniowy trekking
Nie znałam tego miejsca, nie widziałam że Masyw Ceahlau, o którym w Polskiej blogosferze podróżniczej słuchać niewiele jest tak popularnym, ważnym i owianym legendami miejscem w Rumuni. Park Narodowy Gór…